روزی که بیمار دروغ می گوید!


درسی از یک پرونده:


روزی که بیمار دروغ می گوید!

بیمار خانم بارداری است که با آغاز دردهای زایمانی به پزشک متخصص زنان مراجعه و تحت معاینه قرار می گیرد  که وضعیت مادر و جنین نرمال گزارش می شود.
پزشک به مادر توصیه می کند که در حیات بیمارستان مدتی قدم بزند و سپس باز گردد تا تحت نظر باشد. اما بیمار بعد از مدتی قدم زدن بدون هماهنگی با متخصص زنان و ماما بیمارستان را ترک می کند.
فردای آن روز بیمار به بیمارستان باز می گردد و در بررسی به عمل آمده ، افت واضح ریت قلب جنین مشخص می شود که بلافاصله مادر به اتاق عمل برده شده و سزارین می گردد.
متأسفانه نوزاد با آپگار صفر متولد می شود و احیاء وی نیز بی نتیجه بوده و نوزاد فوت می نماید.
همسر بیمار از کادر درمانی شکایت می کند.
پزشک در دفاعیات خود اظهار می کند که بیمار بدون اجازه و هماهنگی، بیمارستان را ترک کرده است و اگر بیمار در بیمارستان می ماند و تحت نظر می بود هرگز چنین اتفاق نمی افتاد. 
اما بیمار کلاً این ادعای پزشک را رد می کند و مدعی می گردد که هیچ کس در مورد ضرورت حضور در بیمارستان به من توضیحی نداده است و به من گفته اند که می توانم فردا مراجعه کنم!
متأسفانه پزشک و مامای مسئولِ بیمار، ضرورت بازگشت به بخش و حضور در بیمارستان را در پرونده بالینی بیمار ثبت نکرده اند و همینطور عدم بازگشت بیمار و ترک بیمارستان را نیز در پرونده بالینی بیمار درج نکرده اند.
عدم ثبت این موارد موجب گردید تا در کمیسیون، پزشک و ماما به قصور محکوم شوند. 
اعضای کمیسیون پزشک و ماما را به علت عدم تلاش برای تماس تلفنی با بیمار نیز مورد بازخواست قرار دادند!
واقعیت این است که کسی نمی تواند ادعا کند که در این پرونده، بیمار دروغ می گوید و یا دستورات پزشک و ماما را درست متوجه نشده است ولی در هر دو حالت، عدم ثبتِ ترک بیمارستان توسط بیمار و نیز عدم مراجعه بیمار در پرونده ثبت نشده است که این امر موجب گردید تا پزشک معالج و ماما نتوانند از خود دفاع نمایند و متأسفانه این امر موجبِ محکومیت ایشان گردید 

یادمان باشد ثبت هر نکته ای در پرونده بالینی بیمار می تواند به عنوان یک سند معتبر در سیر رسیدگی به شکایات به کادردرمانی کمک کند لطفاً  کانال " دفاع از حقوق جامعه پزشکی" را به جامعه محترم پزشکی و پیرا پزشکی کشور معرفی نمایید.
برای عضویت در این کانال کافیست بر روی لینک زیر  کلیک فرمایید   
 https://telegram.me/dadmehr_org
وب سایت ما:
www.dadmehr.org


ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram