ویزیت بیمار در دقیقه نود

ویزیت بیمار در دقیقه نود کارگری به علت Head Trauma به یک مرکز آموزشی درمانی آورده می شود برای وی Brain CTscan درخواست می گردد که با نظر دستیار نورولوژی نکته غیر طبیعی در آن مشاهده نمی شود.
 پارگی فرق سر بیمار سچور می شود و بعد از چند ساعت تحت نظر گرفتن، بیمار از سرویس نورولوژی ترخیص می گردد.
 همراهان بیمار که کارگرانِ همکار وی می باشند به دنبال کارهای ترخیص می روند و چون پول کافی برای ترخیص وی به همراه ندارند برای تهیه پول به خارج از بیمارستان می روند و این در حالی است که بیمار همچنان بر روی تختِ تحت نظر اورژانس قرار دارد و این زمان کمی طولانی می شود و شیف کادر درمانی عوض می گردد و شیفت بعد بیماران را از شیفت قبل تحویل می گیرند هر دو سیستم پرستاری و پزشکی با توجه به صدور دستور ترخیص این بیمار توجهی به وی نکرده و به قول معروف کاری به کاری وی ندارند غافل از اینکه بیمار در طی چند ساعت اخیربعد از صدور دستور ترخیص دچار هماتوم مغزی تأخیری شده است و در وضعیت بحرانی به سر می برد!
 در همین میان یک اینترن کنجکاو بیمارِ به ظاهر خواب را ویزیت می کند و در معاینه به میدریاز واضح یک طرفه بیمار پی می برد و فوراً دستیاران نورولوژی شیفت جدید را درجریان امر قرار می دهد که بلافاصله بیمار، مورد معاینه قرار گرفته و با انجام CTscan مجدد به وجود یک هماتوم وسیع مغزی پی برده می شود.
 بیمار فوراً به اتاق عمل منتقل و تحت عمل تخلیه هماتوم قرار می گیرد و سپس به ICU منتقل می شود. 
گرچه ترخیص بیمارِ فاقد علامت، با ارائه علایم خطر به بیمار و همراهان وی، از جمله اصول پذیرفته شده علمی در بیماران ترومایی از این دست می باشد ولی در این پرونده اشتباه فاحشی رخ داده است که به آنها اشاره می گردد.
 کادر محترم درمانی باید آگاه باشند ، بیمار تا زمانی که در مرکز درمانی حاضر است باید تحت نظر بوده و در زمان ترخیص نیز لازم است یک بار دیگر تحت معاینه و بررسی دقیق قرار گیرد.
 چنین امری خصوصاً در مورد بیماران ترومایی لازم به نظر می رسد شاید در این پرونده عدم توجه اینترن به بیمار، (که ظاهراً از سر کنجکاوی بوده است) اگر با تأخیر بیشترِ همراهان که برای پرداخت هزینه های درمان بیمارستان را ترک کرده بودند همراه می شد با فاجعه غیر قابل جبرانی همراه می گردید.لطفاً  کانال " دفاع از حقوق جامعه پزشکی" را به جامعه محترم پزشکی و پیرا پزشکی کشور معرفی نمایید.
برای عضویت در این کانال کافیست بر روی لینک زیر  کلیک فرمایید   
 https://telegram.me/dadmehr_org
وب سایت ما:
www.dadmehr.org


ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram