جرم فحاشی و اهانت به کادر درمانی (1)

جرم فحاشی و اهانت به کادر درمانی (1)یکی از سوالاتی که مکرراً از طرف جامعه پزشکی مطرح می گردد این است که اگر فرد یا افرادی از کادر درمانی اعم از پزشک، پرستار، داروساز، ماما و .... در حین انجام وظیفه (ارائه خدمات درمانی) مورد اهانت ، فحاشی ، هتک حرمت  و یا ضرب و جرح قرار گیرند آیا قانون از ایشان حمایت می کند؟ و آیا ضمانت اجرای خاصی جهت حمایت از ایشان وجود دارد یا خیر؟ و در چنین مواردی کادر درمانی چه باید بکنند؟
حتماً مکرراً شنیده اید و شاید دیده باشید که بیمار یا همراهان وی، به دلیلی کادر درمانی را مورد اهانت و یا ضرب و شتم قرار داده اند چنین موردی خصوصاً در زمانی که بیماری در اورژانس یک مرکز درمانی فوت می نماید پیش می آید که اغلب این امر به دلیل عدم پذیرش فوت بیمار از طرف بستگان وی و یا اعتقاد به عدم رسیدگی دلسوزانه از طرف کادر درمانی به بیمارشان بوده است .
 در کتاب قانون مجازات اسلامی در مواد 608 و609 و614 و617 و 618کتاب تعزیرات  به نوعی به سوالات یاد شده پاسخ شده است که در اینجا به این موارد اشاره نموده و مختصر توضیحی در مورد هر یک از این مواد قانونی داده خواهد شد

ماده608 کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی:
"توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک .......  به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا پنجاه هزار ریال تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود" 
با توجه به لفظ " از قبیل" که در این ماده بکار رفته است مشخص می گردد که دامنه توهین محدود به فحاشی نیست بلکه می تواند هرگونه رفتاری را نیز که جنبه اهانت داشته باشد در بر گیرد.
لازم به ذکر است که توهین می تواند غیابی نیز باشد و حضور کسی که به وی توهین شده است ، الزامی نیست.
 از طرف دیگر توهین باید نسبت به فرد یا افراد مشخص باشد و توهین به یک شخص حقوقی قابل تعقیب نیست پس ذکر جمله آشنای"خراب بشه این بیمارستان"؟!! و ....... عملاً قابل تعقیب نمی باشد از طرف دیگر قانوناً توهین به یک مرکز درمانی توهین به اعضا و کادر آن مرکز محسوب نمی گردد پس این مورد نیزبه جهت  بکار بردن الفاظ توهین آمیزقابل پیگیری قانونی نخواهد بود.
ضمناً باید اشاره نمود که صرف خشونت در گفتار را نمی توان اهانت تلقی نمود.
لطفاً  کانال " دفاع از حقوق جامعه پزشکی" را به جامعه محترم پزشکی و پیرا پزشکی کشور معرفی نمایید.
برای عضویت در این کانال کافیست بر روی لینک زیر  کلیک فرمایید   
 https://telegram.me/dadmehr_org
وب سایت ما:
www.dadmehr.org


ضمیمه ها
ضمیمه ندارد
تمامی حقوق برای وب سایت دادمهر محفوظ است. Telegram